Kto stworzył umowę

<

h1> Kto stworzył umowę?

Umowy to teoria polityczna, która ma na celu wyjaśnienie pochodzenia i zasadności władzy politycznej. Zgodnie z tą teorią władza polityczna jest wynikiem umowy społecznej między jednostkami społeczeństwa. Ale w końcu kto był twórcą umowy?

Thomas Hobbes

Jednym z głównych filozofów odpowiedzialnych za rozwój umowy był Thomas Hobbes. Hobbes był siedemnastym angielskim myślicielem, który napisał dzieło „Lewiatan”, w którym ujawnił swoje pomysły na temat pochodzenia władzy politycznej.

Hobbes wierzył, że w stanie natury ludzie żyli w stałym stanie wojny, gdzie każda z nich szukała własnych interesów i nie było centralnego upoważnienia do nakładania porządku. Aby uciec od tego stanu wojny, jednostki zgodziłyby się zrezygnować z części swojej wolności w zamian za bezpieczeństwo i ochronę oferowaną przez suwerenny rząd.

John Locke

Kolejnym ważnym filozofem umownym był John Locke. Locke, także angielski, żył w XVII wieku, a jego idee były fundamentalne dla rozwoju liberalizmu politycznego.

Locke uważał, że jednostki rodzą się wolne i równe, a władzę polityczną należy wykonywać za zgodą rządzonych. Argumentował, że umowa społeczna ustanowiona między jednostkami a rządem miała na celu ochronę praw naturalnych, takich jak życie, wolność i własność.

Jean-Jacques Rousseau

Wreszcie nie możemy nie wspomnieć o Jean-Jacques Rousseau, osiemnastowiecznym filozofie kontraktowym. Rousseau, z pochodzenia szwajcarskiego, rozwinął teorię umowy społecznej w swojej pracy „umowy społecznej”.

Rousseau wierzył, że społeczeństwo skorumpuje istotę ludzką i że wolność można osiągnąć jedynie na podstawie umowy społecznej opartej na woli ogólnej. Według niego ogólna wola jest wyrazem suwerenności ludu, a rząd musi być wykonywany zgodnie z tą wolą.

WNIOSKI

Umowy to teoria polityczna, która miała ważny wkład filozofów, takich jak Thomas Hobbes, John Locke i Jean-Jacques Rousseau. Każdy z tych myślicieli opracował własne pomysły na temat pochodzenia i legitymacji władzy politycznej, ale wszyscy zgodzili się, że władza polityczna wywodzi się z umowy społecznej między jednostkami społeczeństwa.

Ważne jest, aby studiować i zrozumieć teorie umowne, aby zrozumieć podstawy współczesnego myślenia politycznego i zastanowić się nad organizacją i wykonywaniem władzy w naszych społeczeństwach.

Scroll to Top