Contents
Co oznacza Mensheviks?
Mensheviks były grupą polityczną, która pojawiła się w Rosji na początku XX wieku podczas rewolucji rosyjskiej. Byli frakcją rosyjskiej socjaldemokratycznej partii robotniczej, która później podzieliła się na dwie grupy: Mensheviks i bolszewicy.
Nazwa pochodzenia
Termin „Menshevik” wywodzi się z rosyjskiego słowa „Menshinstvo”, co oznacza „mniejszość”. Wynika to z faktu, że Mensheviks zostali uznani za mniejszości w partii, w przeciwieństwie do bolszewików, którzy byli większością.
Główne pomysły i cele
Mensheviks opowiadał się za bardziej umiarkowanym i stopniowym podejściem do rewolucji. Wierzyli, że Rosja powinna przejść okres rozwoju kapitalistycznego, zanim będzie w stanie przeprowadzić rewolucję socjalistyczną. Opowiadali się również za uczestnictwem w wyborach burżuazyjnych i parlamentach jako sposób na promowanie swoich pomysłów.
Mensheviks mieli jako główny cel tworzenia społeczeństwa socjalistycznego, opartego na równości i sprawiedliwości społecznej. Różnią się jednak od bolszewików w zakresie strategii i taktyk, aby osiągnąć ten cel.
Związek z bolszewikami
Mensheviks i bolszewicy byli dwiema rywalizującymi frakcjami w rosyjskiej partii robotników socjaldemokratycznych. Podczas gdy Mensheviks bronili bardziej umiarkowanego i stopniowego podejścia, bolszewicy byli bardziej radykalni i rewolucyjni.
Podział między dwiema grupami pogłębił się z czasem, kulminując w rewolucji rosyjskiej w 1917 r.. Bolszewicy, kierowane przez Władimira Lenina, ostatecznie przyjęli kontrolę nad krajem i ustanawiając sowiecki reżim komunistyczny, podczas gdy Mensheviks stracili wpływ i byli marginalizowani i byli marginalizowani .
Legacy of Mensheviks
Chociaż zostali pokonani przez bolszewików, Mensheviks odegrali ważną rolę w historii politycznej Rosji. Reprezentowali bardziej umiarkowany i demokratyczny prąd myślenia w ruchu socjalistycznym, a ich idee wpłynęły na rozwój socjalizmu w innych krajach.
Chociaż były one marginalizowane w czasach sowieckich, Mensheviks nadal istniał jako prąd polityczny do dziś, choć w mniejszym stopniu.
Referencje:
</ ol>