Contents
Co oznacza heteronomia?
Heteronomia to koncepcja stosowana w różnych obszarach wiedzy, takich jak filozofia, psychologia i prawo. Termin jest utworzony przez połączenie „prostych” elementów, co oznacza „inne” lub „różne” i „nomia”, które odnosi się do „prawa” lub „normy”.
Znaczenie w filozofii
W filozofii heteronomia jest przeciwną koncepcją dla autonomii. Podczas gdy autonomia odnosi się do zdolności do samodzielnego rozwinięcia, heteronomia reprezentuje poddanie się przepisom zewnętrznym lub normom. Według filozofa Immanuela Kanta autonomia jest podstawową zasadą moralną, ponieważ implikuje zdolność do działania zgodnie z samym rozumem, bez poddania się wpływom zewnętrznym.
Znaczenie w psychologii
W psychologii heteronomia jest związana z moralnym rozwojem ludzi. Według szwajcarskiego psychologa Jean Piaget dzieci przechodzą różne etapy rozwoju moralnego, aw fazie heteronomicznej, która występuje w wieku około 4 do 10 lat, mają tendencję do przestrzegania zasad i zasad ustanowionych przez dorosłych, bez ich pytań lub ich pytań lub Zastanów się nad ich ważnością.
Znaczenie w prawie
W dziedzinie prawa heteronomia jest związana z przedłożeniem ludzi do przepisów ustanowionych przez państwo. W heteronomicznym systemie prawnym zasady są nakładane zewnętrznie i muszą następować obywatele, pod karą sankcji prawnych. Już w autonomicznym systemie prawnym przepisy są ustanawiane demokratycznie, z udziałem obywateli.
Krótko mówiąc, heteronomia stanowi poddanie się prawom zewnętrznym, normom lub zasadom, czy to w filozofii, psychologii czy prawa. Jest to koncepcja obecna w różnych obszarach wiedzy i może być analizowana z różnych perspektyw.